گزارش کارگاه معلمی تفکر و سبک زندگی

 نام کارگاه آموزشی : کارگاه معلمی تفکر و سبک زندگی (با شیوه‌های خلاقانه، جذاب و مشارکتی)

ارائه دهندگان :

  • گروه تعلیم و تربیت پویش (با سابقه ۷ ساله در زمینه آموزش تفکر و مهارتهای زندگی در قالب فعالیت و بازی در برخی مدارس پسرانه استعدادهای درخشان تهران)
  • گروه تعلیم و تربیت ماز (با سابقه آموزش مهارتهای زندگی در برخی مدارس دخترانه مقطع متوسطه اول تهران)
  • جناب آقای دکتر روح الله کریمی (مدرس دوره‌هایی مانند «تربیت مربی فلسفه برای کودکان» و «آموزش تفکر انتقادی» در پژوهشگاه علوم انسانی، عضو شورای پژوهشی گروه فبک، مؤلف و مترجم کتب و مقالات متعدد و مدرس دانشگاه)

مقدمه:

پس از تدوین سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و ابلاغ آن، درسی به نام تفکر و سبک زندگی  به مجموعه درس‌های رسمی آموزش و پروش اضافه شد. سال‌ها بود که  نیاز آموزش این مهارت‌ها را حس می‌کردیم ، حالا کتاب تفکر و سبک زندگی ، امکان بررسی این نیاز را برایمان فراهم کرده بود ، ولی چه طور؟

  • چه طور می‌توانستیم ، مهارت‌های مدنظرمان را به بچه‌ها آموزش بدهیم، بدون این که درمورد این مهارت‌ها حرف بزنیم و سخنرانی کنیم یا حتی نصیحت‌شان کنیم؟
  • چه طور می‌توانستیم ، استفاده از این مهارت‌ها را در زندگی بچه‌ها جاری و ساری کنیم، در عین این‌که حس لذت، توأم با نشاط یادگیری در بچه‌ها، متبلور شود؟
  • چه طور می‌توانستیم حس نیاز به این مهارت‌ها را در بچه‌ها، زنده کنیم؟
  • چه طور می‌توانستیم طرح درس‌های هیجان‌انگیز و پرچالش و جذاب طراحی کنیم که در عین آموزش مهارت‌ها، بچه‌ها را تا پایان کار، همراهمان کند؟

این‌ها و خیلی بیش از این‌ها، سؤال‌هایی بود که در این چند سال در تولید محتوای کلاس‌های‌مان، همراه‌مان بودند.

شرح مختصر کارگاه:

کارگاهی ۱۸ ساعته به همین منظور در روزهای شنبه و یک شنبه ۲۱ و ۲۲ شهریور از ساعت ۸ الی ۱۷ در سالن جهاد دانشگاهی دانشگاه شریف برگزار گردید.

ابتدا در خدمت جناب آقای دکتر روح الله کریمی بودیم و با اصول و مبانی تسهیلگری به صورت کارگاهی آشنا شدیم. (برای دیدن رزومه آقای دکتر روح الله کریمی اینجا را کلیک نمایید.)

ایشان با استفاده از ۸ تن از دانش آموزان خود، به صورت عملی طرح درس یک جلسه خود را ارائه کردند. سپس به بیان اصول و مبانی تسهیلگری پرداختند.

در بعدازظهر همان روز، گروه ماز به بیان نظرات و طرح درس های خود در زمینه درس تفکر و سبک زندگی پرداخت.

صبح روز یک شنبه گروه پویش به تبیین اندیشه های خود در زمینه درس تفکر و سبک زندگی و همچنین ارایه کارسوق به عنوان ابزاری برای ارائه درس تفکر پرداخت.

در بعدازظهر روز یک شنبه نیز کارگاه طراحی طرح درس تفکر و سبک زندگی با موضوع جرات ورزی برگزار گردید.

گروه پویش از فعالین طراحی این درس به حساب می آید که از سال ۱۳۸۷ (پیش از اضافه شدن این درس به دروس رسمی آموزش و پرورش) تا کنون با مدارس علامه حلی ۱۰، ۵، ۳، ۲ و ۱ تهران همکاری کرده و طرح درس خود را در این مدارس اجرا نموده است. (برای آشنایی بیشتر با گروه پویش اینجا را کلیک نمایید.)

گروه ماز نیز از گروه های خلاق و فعال در زمینه طراحی طرح درس تفکر و سبک زندگی است. این گروه دو سال است که در مدارس دخترانه روشنگر۲ و ستوده فعالیت کرده و به تدریس درس تفکر و سبک زندگی پرداخته است.

 

مستندات کارگاه:

سری اول فایل های آقای دکتر کریمی

سری دوم فایل های آقای دکتر کریمی

سری سوم فایل های آقای دکتر کریمی

فیلم های پیشنهادی آقای دکتر کریمی

ارائه گروه ماز در کارگاه

ارائه گروه پویش – طراحی طرح درس

ارائه گروه پویش – طراحی کارسوق

نمونه طرح درس گروه ماز

اولین نمونه طرح درس گروه پویش

دومین طرح درس گروه پویش

ارائه کارسوق شاذ

 

گزارش تصویری روز دوم کارگاه:

DSC05690
DSC05694
DSC05695
DSC05710
DSC05717