گزارش اولین کاردوی چهارمین دوره مسابقات مباحثه علمی

[rev_slider_vc alias=”کاردوی۱″]

دوره‌ی قهرمانی مباحثه علمی، از سال ۱۳۹۱ جریان خود را آغاز کرده و گروه پویش (زیر نظر مؤسسه الگوی تعلیم و تربیت قاف) در اجرای چهارمین دوره‌، همراهی و همکاری دارد. این دوره هم‌اکنون زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با محوریت موسسه فلق در حال اجرا است.

اولین کاردوی (کارگاه + اردو) چهارمین دوره مسابقات مباحثه علمی در دو بخش پسران و دختران از تاریخ ۱۴ الی ۱۶ بهمن ماه در اردوگاه چیتگر برگزار شد.

اين دومين سالى است كه مسابقات در دو بخش پسران و دختران برگزار میشود. این درحالی است که دو دوره ى اول فقط در بخش دختران برگزار شده بود. دانشآموزان مقاطع تحصيلى هشتم و نهم دوره اول متوسطه و دوم و سوم دبيرستان در این دوره به رقابت باهم میپردازند.

آموزشهایی که در اولین کاردو به دانشآموزان داده شد بر مفاهيم پايه تاکید داشت. در اين دوره چهار كارگاه منطق، ساختار مباحثه، گفت وگو و فهم بافت توسط آقایان پویان پروین، رادمان رسولی، متین شریفی و مصطفی حائری برای بخش پسران برگزار شد. مدرسان بخش دختران به ترتیب خانمها نرگس مظلومی، سمانه موسوی، مرضیه کربلایی، آزاده شریفی، فاطمه شبیری، نرگس مرودشتی، نجمه قنبری و لیاقی مطلق بودند.

در بخش پسران، دانش‌آموزان ابتدا در کلاس ساختار مباحثه شرکت کردند. معلم این کلاس جناب آقای رادمان رسولی (مسئول آموزش این دوره از مسابقات) بودند. سپس دانشآموزان با اولین چالش جدی خود روبرو شدند. آن ها در بازی ساندویچیت که برای کلاس فهم بافتشان بود شرکت کردند. دبیر این کار جناب آقای محمدحسین مطهری (مسئول کمیسیون دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی) بودند. به دانش‌آموزان بافتی داده می‌شد و آن‌ها باید با توجه به آن بافت یک ساندویج درست می‌کردند و رستوران خود را نیز طراحی می‌کردند.

در روز دوم دانشآموزان به دو کلاس تقسیم شده بودند. در این روز دانش‌آموزان کلاس‌های منطق، گفت و گو و ساختار مباحثه داشتند. معلمین منطق جناب آقای پویان پروین و جناب آقای کرامت ورزدار و معلم گفت و گو نیز جناب آقای متین شریفی بودند.

پس از اقامه نماز و صرف شام، دومین چالش جدی کاردو برگزار شد. از دانش آموزان خواسته بودیم تا برای حقوق دانش‌آموز طرح بنویسند. آن‌ها باید از طرح خود در مجلس شورای دانش‌آموزی دفاع می‌کردند.

مسئولین مجالس عبارت بودند از آقایان: امیرحسین اخوین (مسئول گروه پویش و از طراحان بخش بازی های کاردو)، مصطفی امیرحائری (عضو گروه پویش و از طراحان بخش بازی های کاردو)، سیدجواد هاشمیان و صادق رضوی.

این بازی با شور و علاقه خاصی برگزار شد. دانش آموزان با جدیت تمام از طرح‌های خود دفاع کرده و به طرح دیگران نقدهای خوبی وارد می‌کردند.

دانش آموزان در روز سوم کلاس‌های فهم بافت و گفت و گو را تجربه کردند. معلم فهم بافت جناب آقای مصطفی امیرحائری بودند.

در انتهای کاردو، تکالیف دانش آموزان برای کاردوی دوم به آن ها داده شد و ساعت ۱۴:۳۰ کاردو به پایان رسید.

ان شا الله کاردوی بعدی از تاریخ ۵ الی ۷ اسفندماه برگزار خواهد شد.