هشتمین نشست از رویداد نوآوری­‌های آموزشی چهارسوق در تاریخ ۳۰ اردی­بهشت ماه در تالار دانشکدۀ اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد. در نشست‌های چهارسوق، ارائه‌دهندگانی از حوزه‌های مختلف تعلیم و تربیت ایده‌ها و تجربه‌های نوی خود را با شرکت‌کنندگان به اشتراک می‌گذارند. تا امروز حدود ۵۰ ایده و تجربه آموزشی در نشست‌های چهارسوق ارائه شده است؛ ارائه‌هایی که هرکدام جرقه‌ای برای ذهن‌های پویا و خلاق هستند.

2083181

در ابتدای این نشست، علی فهیم‌نیا مدیر متوسطۀ اول مفید قلهک، پیرامون ارزشیابی کیفی و بسترهای آن، مطالبی را ارائه دادند. ایشان بیان داشتند که باید در ارزشیابی نگاهی جامع حاکم باشد، یعنی ارزشیابی از یادگیری، برای یادگیری و به مثابه یادگیری مورد توجه قرار گیرد. هم­چنین از روش­های مختلف جمع‌­آوری اطلاعات از قبیل مشاهده، گفتگو، ثبت تصاویر و فیلم، باید بهره برد. ایشان افزودند که در یک فرایند ارزشیابی صحیح، تفاوت­های فردی نباید از نظر ارزیاب پنهان بماند، تا در نهایت، ارزشیابی کیفی به راهکاری برای رشد بیشتر دانش­‌آموزان بدل شود.

در ارائه دوم، وحید ولی کارشناس ارشد مدیریت، به روزمرگی معلّم و راه­‌های فرار از آن پرداخت. ایشان به غفلت از رشد و عدم توجه به رشد شخصی معلم، به عنوان عامل اصل این روزمرگی اشاره کردند و افزودند که خودارزیابی راه درمان این معضل است. ایشان به گونه‌­هائی از خودارزیابی مانند فیلم­برداری از کلاس درس، ضبط صوت کلاس، دفتر خاطرات کلاس، چک‌­لیست پسینی و بازی دانش‌آموزان در نقش معلم اشاره کرد.

امیرحسین اخوین در سومین ارائه، جشنوارۀ دانش‌­آموزی فیلم مدرسه به عنوان راهکاری برای کشف استعدادهای هنر دانش­‌آموزان پرداخت. ایشان از هنر به عنوان عنصر متعالی در تاریخ فرهنگ بشریت نام برد که متاسفانه امروز در فرایند آموزش ما بهای لازم بدان داده نمی‌شود. ایشان با توجه به اینکه به اندازۀ کافی به راه حل‌های تازه برای رشد ویژگی‌های هنری دانش‌آموزان فکر نکرده‌ایم، افزود که یکی از ایده‌ها در این زمینه، برگزاری جشنوارۀ دانش‌آموزی فیلم مدرسه است. جشنواره‌ای که البته فقط به فیلم هم نمی‌پردازد و حوزه‌های مختلف دیگری به آن افزوده شده است. در این جشنواره کوشش می­شود تا علاوه بر هدایت و شناسایی استعدادهای برتر در زمینه هنر، به پرورش و ایجاد اطلس سرمایۀ انسانی در این حوزه پرداخته و از شعارهایی چون «هنر برای هنر» جداشده و به هنر به دید یک ابزار عالی، برای انتقال مفاهیم و معانی مفید نگاه شود.

حجت ­الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان، اندیشمند و مبلغ دینی در ارائۀ چهارم به ارزشمندترین توانمندی انسان پرداخت. ایشان بیان داشتند که کنترل امیال، یک عنوان کلیدی در بین همۀ توانمندی­های انسانی است. مهارتی که بر عکس خیلی از توانائی­هائی که ما در مدرسه کسب می­کنیم در گذر زمان، دچار رکود و سکون نمی­شود و همیشه زنده و کارآ در وجود ما باقی می­ماند.

در پنجمین ارائه، نجمه قنبری دبیر مسابقات مباحثۀ علمی، پیرامون این مسابقات و دلایل شکل‌­گیری آن، مطالبی را ارائه کرد. ایشان بیان داشتند که جامعۀ ما از ضعف گفتگوی مبتنی بر منطق، برخوردار است. در خیلی موارد تعاملات گفتاری ما از قواعد منطق و عقلانیت به دور هستند و بر تعصبات و احساسات تکیه دارند. ایشان افزودند که ایدۀ مسابقات مباحثۀ علمی گامی برای رفع حل این مشکل است. دوره­‌ای که کلاس‌­هائی از قیبل تفکر نقادانه، منطق، گفتگو، فن بیان و ساختار مباحثه برای دانش‌­آموزان گذاشته می‌­شود و در بازی­‌های طراحی شده و هم­چنین مسابقات، دانش و مهارت بچه­‌ها ارزیابی می‌­شود.

امیرحسین حمداوی مدیرعامل کلبۀ آفرینش فکر در آخرین ارائۀ این نشست، به یکی از کمبودهای محسوس فرایند آموزش در مدارس ما، یعنی ضعف در ايجاد انگيزه برای دانش‌­آ‌موزان به خصوص در حوزۀ ریاضی پرداخت. ایشان بیان داشت که یکی از راهکارهای حل این مشکل، پذیرفتن نقش پررنگ بازی در فرایند آموزش است. به خصوص بازی­های فکری که سبب رشد جنبه­های مختلف تفکّر دانش­آموزان می­شود. ایشان افزودند که بازی­های فکری دقیقاً همان چیزی را به دانش­‌آ‌موزان می‌­آموزد که دبیر ریاضی آزرو دارد به بچه‌­­ها یاد بدهد. بازی­‌های فکری از نظر حمداوی باعث افزایش خودباوری و انگیزه و فراگرفتن قدرت حل مساله می­­‌شود.

در پایان باید بیان کنیم که یکی از مهم‌ترین اهداف چهارسوق ایجاد پل‌های ارتباطی میان فعالان تعلیم و تربیت و نخبگان این حوزه است. فرصت تعامل در نشست­ها، امکان ارائه نقد و نظر نسبت به موضوع مطرح شده و آشنایی چهره‌به‌چهره با ارائه‌دهندگان را فراهم می‌آورد. در حاشیه این نشست، شرکت‌کنندگان به گپ‌وگفت با یکدیگر ایستادند، دیداری تازه کردند و رابطه‌های جدید را شکل دادند. طبق آنچه در این برنامه بیان شد. گفتنی است این نشست توسط مؤسسه مطالعات راهبردی تعلیم و تربیت برهان و با مشارکت مؤسسه الگوی تعلیم و تربیت قاف برگزار می­‌شود.

photo_2016-05-28_16-29-24

چندی از دست‌اندرکاران گروه آموزشی تکاپو عازم استان خوزستان و شهر دزفول شدند تا در خدمت دانش‌آموزان خون‌گرم مدرسه  پسرانه متوسطه اول استعدادهای درخشان این شهر (دبیرستان دوره اول شیخ مرتضی انصاری) در پایه‌های هفتم، هشتم و نهم باشند.

برنامه‌های این سفر در بازه زمانی ۲۹ بهمن تا ۱ اسفند ۱۳۹۴ و شامل سه کارسوق از مجموعه کارسوق‌های تکاپو می‌باشد. دو کارسوق از گروه علوم تجربی («قایق‌های موتوری» و «پرواز») و یک کارسوق از گروه ریاضیات («بازی‌های ریاضی»).

[rev_slider_vc alias=”کاردوی۱″]

دوره‌ی قهرمانی مباحثه علمی، از سال ۱۳۹۱ جریان خود را آغاز کرده و گروه پویش (زیر نظر مؤسسه الگوی تعلیم و تربیت قاف) در اجرای چهارمین دوره‌، همراهی و همکاری دارد. این دوره هم‌اکنون زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با محوریت موسسه فلق در حال اجرا است.

اولین کاردوی (کارگاه + اردو) چهارمین دوره مسابقات مباحثه علمی در دو بخش پسران و دختران از تاریخ ۱۴ الی ۱۶ بهمن ماه در اردوگاه چیتگر برگزار شد.

اين دومين سالى است كه مسابقات در دو بخش پسران و دختران برگزار میشود. این درحالی است که دو دوره ى اول فقط در بخش دختران برگزار شده بود. دانشآموزان مقاطع تحصيلى هشتم و نهم دوره اول متوسطه و دوم و سوم دبيرستان در این دوره به رقابت باهم میپردازند.

آموزشهایی که در اولین کاردو به دانشآموزان داده شد بر مفاهيم پايه تاکید داشت. در اين دوره چهار كارگاه منطق، ساختار مباحثه، گفت وگو و فهم بافت توسط آقایان پویان پروین، رادمان رسولی، متین شریفی و مصطفی حائری برای بخش پسران برگزار شد. مدرسان بخش دختران به ترتیب خانمها نرگس مظلومی، سمانه موسوی، مرضیه کربلایی، آزاده شریفی، فاطمه شبیری، نرگس مرودشتی، نجمه قنبری و لیاقی مطلق بودند.

در بخش پسران، دانش‌آموزان ابتدا در کلاس ساختار مباحثه شرکت کردند. معلم این کلاس جناب آقای رادمان رسولی (مسئول آموزش این دوره از مسابقات) بودند. سپس دانشآموزان با اولین چالش جدی خود روبرو شدند. آن ها در بازی ساندویچیت که برای کلاس فهم بافتشان بود شرکت کردند. دبیر این کار جناب آقای محمدحسین مطهری (مسئول کمیسیون دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی) بودند. به دانش‌آموزان بافتی داده می‌شد و آن‌ها باید با توجه به آن بافت یک ساندویج درست می‌کردند و رستوران خود را نیز طراحی می‌کردند.

در روز دوم دانشآموزان به دو کلاس تقسیم شده بودند. در این روز دانش‌آموزان کلاس‌های منطق، گفت و گو و ساختار مباحثه داشتند. معلمین منطق جناب آقای پویان پروین و جناب آقای کرامت ورزدار و معلم گفت و گو نیز جناب آقای متین شریفی بودند.

پس از اقامه نماز و صرف شام، دومین چالش جدی کاردو برگزار شد. از دانش آموزان خواسته بودیم تا برای حقوق دانش‌آموز طرح بنویسند. آن‌ها باید از طرح خود در مجلس شورای دانش‌آموزی دفاع می‌کردند.

مسئولین مجالس عبارت بودند از آقایان: امیرحسین اخوین (مسئول گروه پویش و از طراحان بخش بازی های کاردو)، مصطفی امیرحائری (عضو گروه پویش و از طراحان بخش بازی های کاردو)، سیدجواد هاشمیان و صادق رضوی.

این بازی با شور و علاقه خاصی برگزار شد. دانش آموزان با جدیت تمام از طرح‌های خود دفاع کرده و به طرح دیگران نقدهای خوبی وارد می‌کردند.

دانش آموزان در روز سوم کلاس‌های فهم بافت و گفت و گو را تجربه کردند. معلم فهم بافت جناب آقای مصطفی امیرحائری بودند.

در انتهای کاردو، تکالیف دانش آموزان برای کاردوی دوم به آن ها داده شد و ساعت ۱۴:۳۰ کاردو به پایان رسید.

ان شا الله کاردوی بعدی از تاریخ ۵ الی ۷ اسفندماه برگزار خواهد شد.

موسسه فلق با همراهی و همکاری گروه پویش برگزار می‌کند:

چهارمین دوره قهرمانی مباحثه علمی دانش‌آموزی- جام خواجه نصیرالدین طوسی؛ فیلسوف گفت‌و‌گو.
دوره‌ی قهرمانی مباحثه علمی، فرآیندی زمینه ساز در راستای پرورش افرادی است که توانایی”شنیدن تمامی سخنان و برگزیدن بهترین آن” را داشته باشند. در این دوره دانش‌آموزان ضمن پذیرش تفاوت در دیدگاه‌ها، اندیشه‌های خود را نیز در جایگاه بازنگری و خودآزمایی سخت‌گیرانه قرار می‌دهند و با پرهیز از توهین و نتیجه‌گیری‌های احساسی، در چهارچوبی کلی در مورد مسائل چالش‌بر‌انگیز به بحث می‌پردازند.

دانش آموزان دختر و پسر مقاطع نهم (متوسطه دوره اول) و دوره اول و دوم (متوسطه دوره دوم) می‌توانند در این دوره از مسابقات شرکت کنند.

فرآیند مباحثه علمی متشکل از مجموعه کارگاه‌های آموزشی در قالب سه کاردوی ۳روزه و یک مسابقه نهایی است. هدف از برگزاری کارگاه‌ها افزایش مهارت دانش‌آموزان و ایجاد آمادگی برای شرکت هر چه بهتر در مسابقه پایانیست.

عنوان کارگاه‌ها:
۱٫ کارگاه سواد اطلاعاتی
۲٫ کارگاه منطق
۳٫ کارگاه تفکر انتقادی
۴٫ کارگاه گفتگو
۵٫ کارگاه فن بیان
۶٫ کارگاه فهم بافت
۷٫ کارگاه آموزش ساختار و آیین مناظره

مسابقه نهایی در اردیبهشت سال آینده برگزار می‌شود. این مسابقه شامل سری مناظرات متوالی (حذفی) میان گروه‌ها و در نهایت میان دوگروه برترِ رسیده به مرحله پایانی است که در جایگاه‌های مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند و برنده گروهی است که توانسته باشد از دانسته‌ها و آموخته‌های خود درست‌ترین بهره را ببرد و مباحثه‌های اخلاقی، علمی و اصولی ارائه دهد.

لازم به ذکر است ثبت‌نام چهارمین دوره قهرمانی مباحثه علمی دانش آموزی از تاریخ ۷ دی ماه آغاز شده و تا ۱۲ بهمن ادامه دارد.

دوره‌ی قهرمانی مباحثه علمی، از سال ۱۳۹۱ جریان خود را آغاز کرده و گروه پویش (زیر نظر مؤسسه الگوی تعلیم و تربیت قاف) در اجرای چهارمین دوره‌، همراهی و همکاری دارد. این دوره هم‌اکنون زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال اجرا است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به راه‌های ارتباطی ما مراجعه کنید:

آدرس سایت:
Idebate.ir

کانال چهارمین دوره مباحثه:
telegram.me/idebate

صفحه اینستاگرام:
instagram.com/idebate.ir

شماره تلفن:
۰۲۱ – ۸۸۹۴۸۶۴۰
۰۹۳۳۳۵۹۰۸۵۹