[rev_slider_vc alias=”کاردوی۱″]

دوره‌ی قهرمانی مباحثه علمی، از سال ۱۳۹۱ جریان خود را آغاز کرده و گروه پویش (زیر نظر مؤسسه الگوی تعلیم و تربیت قاف) در اجرای چهارمین دوره‌، همراهی و همکاری دارد. این دوره هم‌اکنون زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با محوریت موسسه فلق در حال اجرا است.

اولین کاردوی (کارگاه + اردو) چهارمین دوره مسابقات مباحثه علمی در دو بخش پسران و دختران از تاریخ ۱۴ الی ۱۶ بهمن ماه در اردوگاه چیتگر برگزار شد.

اين دومين سالى است كه مسابقات در دو بخش پسران و دختران برگزار میشود. این درحالی است که دو دوره ى اول فقط در بخش دختران برگزار شده بود. دانشآموزان مقاطع تحصيلى هشتم و نهم دوره اول متوسطه و دوم و سوم دبيرستان در این دوره به رقابت باهم میپردازند.

آموزشهایی که در اولین کاردو به دانشآموزان داده شد بر مفاهيم پايه تاکید داشت. در اين دوره چهار كارگاه منطق، ساختار مباحثه، گفت وگو و فهم بافت توسط آقایان پویان پروین، رادمان رسولی، متین شریفی و مصطفی حائری برای بخش پسران برگزار شد. مدرسان بخش دختران به ترتیب خانمها نرگس مظلومی، سمانه موسوی، مرضیه کربلایی، آزاده شریفی، فاطمه شبیری، نرگس مرودشتی، نجمه قنبری و لیاقی مطلق بودند.

در بخش پسران، دانش‌آموزان ابتدا در کلاس ساختار مباحثه شرکت کردند. معلم این کلاس جناب آقای رادمان رسولی (مسئول آموزش این دوره از مسابقات) بودند. سپس دانشآموزان با اولین چالش جدی خود روبرو شدند. آن ها در بازی ساندویچیت که برای کلاس فهم بافتشان بود شرکت کردند. دبیر این کار جناب آقای محمدحسین مطهری (مسئول کمیسیون دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی) بودند. به دانش‌آموزان بافتی داده می‌شد و آن‌ها باید با توجه به آن بافت یک ساندویج درست می‌کردند و رستوران خود را نیز طراحی می‌کردند.

در روز دوم دانشآموزان به دو کلاس تقسیم شده بودند. در این روز دانش‌آموزان کلاس‌های منطق، گفت و گو و ساختار مباحثه داشتند. معلمین منطق جناب آقای پویان پروین و جناب آقای کرامت ورزدار و معلم گفت و گو نیز جناب آقای متین شریفی بودند.

پس از اقامه نماز و صرف شام، دومین چالش جدی کاردو برگزار شد. از دانش آموزان خواسته بودیم تا برای حقوق دانش‌آموز طرح بنویسند. آن‌ها باید از طرح خود در مجلس شورای دانش‌آموزی دفاع می‌کردند.

مسئولین مجالس عبارت بودند از آقایان: امیرحسین اخوین (مسئول گروه پویش و از طراحان بخش بازی های کاردو)، مصطفی امیرحائری (عضو گروه پویش و از طراحان بخش بازی های کاردو)، سیدجواد هاشمیان و صادق رضوی.

این بازی با شور و علاقه خاصی برگزار شد. دانش آموزان با جدیت تمام از طرح‌های خود دفاع کرده و به طرح دیگران نقدهای خوبی وارد می‌کردند.

دانش آموزان در روز سوم کلاس‌های فهم بافت و گفت و گو را تجربه کردند. معلم فهم بافت جناب آقای مصطفی امیرحائری بودند.

در انتهای کاردو، تکالیف دانش آموزان برای کاردوی دوم به آن ها داده شد و ساعت ۱۴:۳۰ کاردو به پایان رسید.

ان شا الله کاردوی بعدی از تاریخ ۵ الی ۷ اسفندماه برگزار خواهد شد.

موسسه فلق با همراهی و همکاری گروه پویش برگزار می‌کند:

چهارمین دوره قهرمانی مباحثه علمی دانش‌آموزی- جام خواجه نصیرالدین طوسی؛ فیلسوف گفت‌و‌گو.
دوره‌ی قهرمانی مباحثه علمی، فرآیندی زمینه ساز در راستای پرورش افرادی است که توانایی”شنیدن تمامی سخنان و برگزیدن بهترین آن” را داشته باشند. در این دوره دانش‌آموزان ضمن پذیرش تفاوت در دیدگاه‌ها، اندیشه‌های خود را نیز در جایگاه بازنگری و خودآزمایی سخت‌گیرانه قرار می‌دهند و با پرهیز از توهین و نتیجه‌گیری‌های احساسی، در چهارچوبی کلی در مورد مسائل چالش‌بر‌انگیز به بحث می‌پردازند.

دانش آموزان دختر و پسر مقاطع نهم (متوسطه دوره اول) و دوره اول و دوم (متوسطه دوره دوم) می‌توانند در این دوره از مسابقات شرکت کنند.

فرآیند مباحثه علمی متشکل از مجموعه کارگاه‌های آموزشی در قالب سه کاردوی ۳روزه و یک مسابقه نهایی است. هدف از برگزاری کارگاه‌ها افزایش مهارت دانش‌آموزان و ایجاد آمادگی برای شرکت هر چه بهتر در مسابقه پایانیست.

عنوان کارگاه‌ها:
۱٫ کارگاه سواد اطلاعاتی
۲٫ کارگاه منطق
۳٫ کارگاه تفکر انتقادی
۴٫ کارگاه گفتگو
۵٫ کارگاه فن بیان
۶٫ کارگاه فهم بافت
۷٫ کارگاه آموزش ساختار و آیین مناظره

مسابقه نهایی در اردیبهشت سال آینده برگزار می‌شود. این مسابقه شامل سری مناظرات متوالی (حذفی) میان گروه‌ها و در نهایت میان دوگروه برترِ رسیده به مرحله پایانی است که در جایگاه‌های مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند و برنده گروهی است که توانسته باشد از دانسته‌ها و آموخته‌های خود درست‌ترین بهره را ببرد و مباحثه‌های اخلاقی، علمی و اصولی ارائه دهد.

لازم به ذکر است ثبت‌نام چهارمین دوره قهرمانی مباحثه علمی دانش آموزی از تاریخ ۷ دی ماه آغاز شده و تا ۱۲ بهمن ادامه دارد.

دوره‌ی قهرمانی مباحثه علمی، از سال ۱۳۹۱ جریان خود را آغاز کرده و گروه پویش (زیر نظر مؤسسه الگوی تعلیم و تربیت قاف) در اجرای چهارمین دوره‌، همراهی و همکاری دارد. این دوره هم‌اکنون زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال اجرا است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به راه‌های ارتباطی ما مراجعه کنید:

آدرس سایت:
Idebate.ir

کانال چهارمین دوره مباحثه:
telegram.me/idebate

صفحه اینستاگرام:
instagram.com/idebate.ir

شماره تلفن:
۰۲۱ – ۸۸۹۴۸۶۴۰
۰۹۳۳۳۵۹۰۸۵۹